• Short title article: Slaba kupovna moć

Životni standard stanovnika Bosne i Hercegovine daleko je ispod razine Europske unije, a svakodnevni rast cijena osnovnih životnih namirnica dodatno ga narušava. Kupovna moć građana sve je slabija.

Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuju da je BDP po stanovniku u Bosni i Hercegovini, izražen u standardu kupovne moći u 2023., iznosio tek 36 posto prosjeka EU- 27, dok je stvarna individualna potrošnja po stanovniku u standardu kupovne moći u istoj godini iznosila 42 posto prosjeka Europske unije.

BDP i iznosi u Europi

Naime, u izvješću koje je na osnovi podataka Eurostata izradila Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine navodi se kako je raspršenost BDP-a po stanovniku u državama članicama Europske unije prilično značajna.

Prema tim podacima, Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovu usporedbu, što je gotovo više od dva i pol puta iznad prosjeka Europske unije. Navodi Večernji list BiH.

- To se djelomično objašnjava činjenicom da je veliki broj stranih stanovnika zaposlen u zemlji i tako doprinosi njezinu BDP-u, dok nisu uključeni u rezidentno stanovništvo. Irska zauzima drugo mjesto među državama članicama Europske unije sa 113 posto iznad prosjeka EU-a, a slijede je Nizozemska, Danska i Austrija, svaka s BDP-om po stanovniku više od 20 posto iznad prosjeka - navodi se u izvješću Agencije za statistiku BiH.

Zemlje EFTA-e Norveška, Švicarska i Island imaju razinu BDP-a po stanovniku od 71 posto, 54 posto i 35 posto iznad prosjeka EU-a. Među zemljama Europske unije koje imaju BDP po stanovniku veći od prosjeka još su i Belgija, Njemačka, Švedska, Malta i Finska. S druge strane, podaci Europskog programa usporedbe cijena pokazuju kako Francuska, Italija, Cipar, Slovenija, Španjolska i Češka imaju razinu BDP-a po stanovniku manju od 10 posto ispod prosjeka EU-a. Litva, Portugal i Estonija imaju BDP po stanovniku između 10 posto i 20 posto ispod prosjeka Europske unije.

Pokazatelji i snaga

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, BDP po stanovniku Rumunjske, Poljske, Mađarske, Hrvatske, Slovačke, zemlje kandidata Turske i Latvije manji je od 30 posto ispod prosjeka zemalja Europske unije. - Grčka i Bugarska imaju BDP po stanovniku manji od 40 posto ispod prosjeka. Zemlja kandidatkinja Crna Gora nalazi se na 49 posto ispod prosjeka EU-a, a prate je zemlje kandidatkinje Srbija, Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija - navodi se u izvješću Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Ističu kako je BDP uglavnom pokazatelj razine ekonomske aktivnosti, dok je stvarna individualna potrošnja (SIP) alternativni pokazatelj koji je bolje prilagođen za opis materijalne dobrobiti kućanstava.

Pročitajte još: Hrana globalno skuplja 20 posto, a u BiH poskupljenja čak i do 400 posto

Prema objavljenim podacima, Luksemburg ima najvišu razinu SIP-a po stanovniku od svih 36 zemalja koje su uzete u obzir prilikom izrade ovog izvješća, i to 36 posto iznad prosjeka EU-a. Slijedi zemlja EFTA-e Norveška sa SIP-om po stanovniku 24 posto iznad prosjeka EU-a te Island i Nizozemska. BiH je u 2023. ostvarila SIP po stanovniku u standardu kupovne moći s 58 posto ispod prosjeka zemalja EU-a, a iza nje se našla jedino Albanija.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok