Programom rada Federalnog ministarstva rada i socijalne politike za 2023. godinu predviđena je izrada novog Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba.
Naime, donošenje navedenog zakona predstavlja dio reforme zakonodavstva u oblasti zapošljavanja, a u cilju unaprjeđivanja prava nezaposlenih osoba i uređenja sustava posredovanja u zapošljavanju u Federaciji BiH. Nacrt Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba usvojen je u oba doma Parlamenta FBiH. Taj zakon za cilj ima unaprijediti tržište rada i poboljšati socijalni sustav. Piše Večernji list BiH.
Nove odredbe
Prema novim odredbama, nezaposlene osobe će izgubiti status nezaposlenih ako tri puta odbiju odgovarajući posao u okviru svog stečenog zvanja ili zanimanja bez opravdanog razloga, ako se odbiju uključiti u obrazovanje na istom stupnju stručne spreme koje je organizirala i snosi troškove Služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne završi obrazovanje (odbije uključiti se u programe prekvalifikacije i dokvalifikacije koje organizira i snosi troškove Služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekine sudjelovanje u programu). Potom, ako se ne javi Službi za zapošljavanje u dva uzastopna roka, a ne obavijesti Službu za zapošljavanje o opravdanim razlozima nejavljanja. Također, aktivno traženje posla definira se kao redovito javljanje Službi za zapošljavanje, podnošenje molbi poslodavcima i prihvaćanje programa obuke ili prekvalifikacije.
Aktivni i pasivni
Usvajanje ovog zakona dio je šireg reformskog paketa koji uključuje novi Zakon o radu i izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca koje imaju za cilj unaprjeđenje poslovnog ambijenta i zaštitu radnika. Usvajanje ovog zakona nije samo tehničko pitanje već i strateška odluka o budućnosti rada i ekonomije u FBiH. Jedan od ključnih problema s kojima se suočava tržište rada u Federaciji BiH jest neprecizna evidencija nezaposlenih, što rezultira lošim planiranjem i raspodjelom resursa. Na evidencijama je oko 255.000 nezaposlenih, dok je u RS-u taj broj 56.000, ali ne zato što tamo ima više zaposlenih, već zato što su oni reformirali svoje evidencije i jasno odvojili aktivne od pasivnih tražitelja posla. S druge strane, poslodavci u FBiH već godinama upozoravaju na nedostatak radne snage iako se na papiru čini da imamo veliki broj nezaposlenih. Prema procjenama, u FBiH trenutačno nedostaje između 20.000 i 30.000 radnika u uslužnim djelatnostima, građevinarstvu i drugim deficitarnim sektorima. Ovaj zakon će omogućiti bolje upravljanje ovim izazovom i smanjenje jaza između ponude i potražnje radne snage. Također, zakon će redefinirati ulogu službi za zapošljavanje, koje su do sada bile više administrativni servisi za isplatu socijalnih naknada nego što su se bavile svojim primarnim zadatkom - posredovanjem u zapošljavanju. Sada će njihov primarni fokus biti povezivanje radnika s poslodavcima, provođenje aktivnih mjera zapošljavanja i osiguravanje učinkovitijeg tržišta rada. Jedan od izraženih strahova koji se ranije spominjao prilikom rasprave o ovom zakonu bio je da će netko ostati bez zdravstvenog osiguranja ili egzistencijalne naknade. Ovaj zakon ne oduzima nikome prava, niti je to ni na koji način predviđeno ijednim člankom ovoga zakona.