Globalna brojka preminulih od COVID-19 nadmašila je pet milijuna u ponedjeljak, manje od dvije godine od izbijanja krize koja ne samo da je razorila siromašne zemlje, nego je također pogodila bogate zemlje s prvoklasnim sustavima zdravstvene zaštite.

Ukupno na Sjedinjene Države, Europsku uniju, Britaniju i Brazil – zemlje s visokim ili prosječnim standardom – na koje otpada osmina svjetskog stanovništva – također otpada i skoro polovina svih prijavljenih smrtnih slučajeva. Samo su SAD izvijestile o više od 740.000 izgubljenih života, više od bilo koje druge zemlje.

- Ovo je prijelomni trenutak u našim životima. Što trebamo učiniti da se zaštitimo kako ne bismo izgubili još pet milijuna života? - izjavio je dr Albert Ko, specijalist za zarazne bolesti u školi javnog zdravstva Yale univerziteta.

Broj umrlih, koji je prikupio univerzitet Johns Hopkins, jednak je otprilike broju stanovnika Los Angelesa i San Francisca. Globalno promatrajući, COVID-19 trenutno je treći vodeći uzrok smrti, nakon srčanog i moždanog udara.

Zapanjujuća cifra skoro sigurno je niža od realne zbog limitiranog broja testiranja i zbog činjenice da ljudi umiru u svojom domovima bez medicinske pažnje, posebno u siromašnim krajevima svijeta kao što je Indija.

Žarišta su se pomjerala tijekom 22 mjeseca od izbijanja pandemije, pretvarajući neke zemlje na mapi svijeta u crvene zone. Virus trenutno razara Rusiju, Ukrajinu i ostale dijelove istočne Europe, u kojima su glasine, dezinformacije i nepovjerenje u vladu omeli napore cijepljenja. U Ukrajini je samo 17 posto odraslog stanovništva potpuno cijepljeno, u Armeniji samo sedam posto, prenosi AP. (Fena)

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok