• Short title article: Nema više sandučića

Državna poštanska tvrtka PostNord objavila je u četvrtak da od 2026. godine više neće isporučivati ​​pisma u Danskoj, što će značiti gubitak oko 1500 radnih mjesta i uklanjanje svih poštanskih sandučića.

Postnord je dansko-švedska poštanska tvrtka, u većinskom vlasništvu švedske države, koja drži 60 posto udjela. Ostatak drži dansko ministarstvo prometa.

Glasačka su prava pak ravnopravno podijeljena.

Danska je daleko odmakla u procesu digitalizacije i broj pisama pao je od početka stoljeća za 90 posto, navela je tvrtka, istaknuvši da se u budućnosti namjerava usredotočiti na dostavu paketa, s obzirom na kontinuirani uzlet internetske trgovine.

Odjel za dostavu pisama trenutačno broji 2200 zaposlenika i njih 700 biti će ponuđena nova radna mjesta u odjelu dostave paketa. Preostalih oko 1500 radnika bit će otpušteno do kraja godine, izvijestio je Postnord.

U drugoj polovini godine kompanija će početi uklanjati i poštanske sandučiće u Danskoj.

Pisma su se u Danskoj prorijedila u proteklim godinama, ali njihova je dostava poskupjela. Najjeftinija poštarina za pismo unutar Danske, s rokom dostave do pet dana, iznosi nešto manje od četiri eura.

Poštarice i poštari PostNorda dostavit će na kraju godine zadnja pisma, ali Danci će ih moći slati i dalje, koristeći usluge logističkih tvrtki poput DAO-a, napominje njemačka novinska agencija dpa.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok