• Short title article: Muzej na Gorici

Franjevački muzej i galerija Gorica-Livno izložbenu je sezonu u 2023. godini otvorio izložbom grafika i poliptiha Antonije Gudelj. Izložba Semiotika u ribljem kolopletu riječi dio je njezina istraživanja za doktorsku disertaciju pod temom: Kasnosrednjovjekovna estetika kršćanskih simbola u grafičkoj umjetnosti.

Antonija Gudelj docentica je na grafičkom odjelu na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. Tijekom svog akademskog usavršavanja studijski je boravila u Ljubljani, Italiji i magistrirala kod uvaženog prof. Dževada Hoze. Na izložbi je predstavljeno četrnaest radova i tri poliptiha u kombiniranoj tehnici linoreza, drvoreza i dubokog tiska. S time da je najimpozantniji poliptih sastavljen od dvadeset četiri djela na kojem je radila devet mjeseci.

O umjetnici je govorila muzejska savjetnica Željka Markov istaknuvši kako je Antonija Gudelj iznimno produhovljena autorica čija je umjetnost Memento vivere, ushit i svjedočanstvo vjere. Umjetnica se posvećuje mnoštvu detalja i progovara putem kršćanskih simbola i znakova koja objedinjuje u reduciranu grafičku strukturu. Nazivi njezinih djela govore kako umjetnica jako puno promišlja o biblijskim i transcendentnim temama. Okupljenima se obratila i umjetnica istaknuvši kako je sve krenulo iz jedne čaše od 9 ribica izrezanih u linorezu.
Ravnateljica Franjevačkoga muzeja i galerije Gorica - Livno gđa Dražena Džeko izrazila je zadovoljstvo što je toliki broj ljubitelja umjetnosti došao na izložbu i dao podršku Antoniji Gudelj. Posebno je pozdravila drage goste iz Mostara, Splita i Imotskog koji su došli izdaleka da bi prisustvovali otvorenju. Otvorivši izložbu ravnateljica je istaknula Antoniju Gudelj kao primjer osobe koja usprkos svom invaliditetu pomiče granice i da granica u ljudskoj volji zapravo nema.

Umjetničku večer uljepšale su mlade glazbenice Osnovne glazbene škole „ Franjo S. Vilhar“, Iva Pavić i Katarina Perković.

 

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok