Manifestaciji Livanjsko kulturno ljeto 2025., u organizaciji Turističke zajednice Grada Livna, pridružuje se i Franjevački muzej i galerija Gorica – Livno, izložbom Hommage Tonku Maroeviću - Pjesničko-grafička mapa Zbirke Biškupić.
Trideset tri djela suvremene umjetnosti nastala su u čast velikog intelektualca i humanista, koji je ostao trajno obilježje hrvatske kulturne scene i nakon smrti 2020. godine.
Izložba prezentira djela koja ovjekovječuju sjećanje na Tonka Maroevića, ovom prilikom ugniježdena u Postav arheološke zbirke Franjevačkog muzeja i galerije Gorica – Livno, pozivajući nas na zamišljeno putovanje u zakutke uma jednog intelektualca, baš poput Maroevića, koji bi sam po sebi nalikovao muzeju. Mjestu gdje se sentiment sastao s intelektom, a drevni čovjek sastao s onim suvremenim, nepromijenjenog smisla za invenciju, kreativnost, red i nepromijenjenog senzibiliteta za ono lijepo.
Vizualno iskustvo upotpunit će Poetska Večer, kojom će izložba biti svečano otvorena u četvrtak 31. srpnja, s početkom u 20h, a predstavit će pjesnički doprinos mapi Hommage Tonku Maroeviću, Sonetni vijenac renomiranog pjesnika Luka Paljetka.
Izložba ostaje otvorena do 1. rujna te Vas pozivamo da se svojim prisustvom pridružite obilježavanju pete godišnjice smrti kulturnog velikana, ali i Livanjskog kulturnog ljeta te proslavi trideset godina djelovanja Franjevačkog muzeja i galerije Gorica – Livno.